tworzenie stron internetowych

10 Kluczowych elementów do stworzenia skutecznej strony internetowej dla Twojego biznesu

W naszym artykule dzielimy się doświadczeniem w kontekście kluczowych zagadnień podczas tworzenia skutecznej strony internetowej. Mieliśmy przyjemność stworzyć ponad 100 stron internetowych zarówno dla lokalnych firm jak również korporacji dlatego postanowiliśmy stworzyć ten artykuł, który być może pomoże Ci zaplanować elementy Twojej przyszłej strony internetowej. Tworząc strony internetowe zawsze staramy się zadbać o jej optymalizacje SEO i wartościowe treści co jest niezbędne dla zapewnienia wysokiej widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Szybkość ładowania strony odgrywa także istotną rolę w przyciąganiu użytkowników i poprawie doświadczenia na stronie.

Optymalizacja SEO

Optymalizacja strony internetowej obejmuje szereg działań mających na celu zwiększenie efektywności witryny. Optymalizacja SEO to jeden z filarów, który sprawia, że strona jest bardziej widoczna dla wyszukiwarek, co przekłada się na większy ruch. Ponadto, optymalizacja pod kątem wartościowych treści pomaga w przekazaniu użytkownikom istotnych informacji, co z kolei wpływa pozytywnie na konwersję. Szybkość ładowania strony jest kluczowym czynnikiem, który ma wpływ na zachowanie odwiedzających. Im szybciej strona się ładowe, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownik pozostanie na stronie.

Optymalizacja strony internetowej pod SEO

Optymalizacja SEO to proces, który polega na dostosowaniu treści i struktury strony internetowej w taki sposób, aby była ona lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania. Poprawna optymalizacja SEO zwiększa szanse na przyciągnięcie większej liczby użytkowników zainteresowanych ofertą Twojej firmy. Kluczowym elementem optymalizacji SEO jest także regularne tworzenie kopii zapasowych strony, co zapewnia bezpieczeństwo strony internetowej. Tworzenie stron internetowych powinno być procesem uwzględniającym etap optymalizacji pod ruch organiczny.

Optymalizacja strony pod kątem wartościowych treści

Oprócz optymalizacji SEO, ważne jest również, aby zadbać o treści prezentowane na stronie internetowej. Artykuły, opisy produktów czy informacje o firmie powinny być profesjonalnie napisane i atrakcyjne dla użytkownika a nie tylko Google. Skuteczna strona internetowa to taka, która nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale także dostarcza wartościowe informacje, które przyciągają użytkowników i budują zaufanie do Twojej marki.

Nawigacja strony internetowej

Intuicyjna nawigacja to kluczowy element skutecznej strony internetowej. Użytkownicy muszą bezproblemowo odnaleźć się na stronie, dlatego ważne jest, aby menu było klarowne i łatwe w obsłudze. Dzięki intuicyjnej nawigacji odwiedzający szybko znajdą poszukiwane informacje, co zwiększa atrakcyjność strony i przyczynia się do zwiększenia wskaźnika konwersji.

Profesjonalne CTA – Call To Action na stronach internetowych

Profesjonalne CTA (Call to Action) skutecznie zachęcają użytkowników do podejmowania pożądanych działań, takich jak zakupy, zachęcenie do wysłania formularza czy subskrypcja newslettera. Ważne jest, aby CTA były estetyczne, konkretnie sformułowane i widoczne na stronie. Dzięki nim można skuteczniej kierować ruchem na stronie internetowej i zwiększyć konwersje. Jeśli tworzysz podstrony ofertowej na stronie i są one rozbudowane pamiętaj aby przyciski z CTA pojawiły się zarówno na początku jak i po środku strony, które np. zescrollują użytkownika do formularza kontaktowego. Nawet tworząc obszerne artykuły na bloga, dobrze jest umieścić sekcję pośrodku nich CTA przenoszących na dół artykułu gdzie powinen być formularz. Ma to o tyle istotne znaczenie że gdy użytkownik już np. po 3-4 akapitach wpisu blogowego będzie zainteresowany Twoją ofertą będzie w prosty sposób mógł przejść do etapu wysyłania zapytania. Call to Action mają również ogromne znaczenie w przypadku materiałów do pobrania w zamiana za zostawienie danych kontaktowych do siebie czyli formy Lead Magnet. Potencjalni klienci bardzo często w zamian na ebook czy gotowy arkusz kalkulacyjny są w stanie zostawić adres mailowy do siebie dlatego warto umieszczać przyciski i komunikaty Call to Action w miejscach, które odwiedzają potencjalni klienci. Dobrym do tego miejscem może być przykładowo artykuł dotyczący tematyki dla której przygotowany został lead magnet. Tam możesz umieścić banner z przekierowaniem do podstrony na której zbierzesz maila do takiej osoby lub nawet w treści wpisu moższe utworzyć sekcję zintegrowaną z narzędziem, które po zostawianiu maila prześle na wskazany adres plik z ebookiem lub innym materiałem.

Atrakcyjne menu na stronie internetowej

Atrakcyjne i czytelne menu ułatwia użytkownikom eksplorację strony. Estetyczny design menu przyciąga uwagę, a klarowna struktura ułatwia poruszanie się po witrynie. Menu powinno być responsywne, aby zapewnić użytkownikom komfortowe korzystanie z witryny na różnych urządzeniach.

Aby uatrakcyjnić menu możesz zaplanować na etapie designu formę sticky menu czyli menu, które będzie przypięte do góry strony w trakcie scrolla w dół. Ciekawe efekty możemy osiągnąć również poprzez dodanie cienia pod menu, które będzie dawało efekt wychodzenia ponad treść strony, dzięki czemu nie będzie zlewać się np. z treścią strony.
Układ menu zwykle zawiera logotyp po lewej stronie lub po środku natomiast przyciski call to action po prawej stronie. Naturalnie człowiek czyta od lewej strony stąd kolejność elementów w menu powinniśmy pokazać od tych najważniejszych dla niego czyli logo firmy na stronie której się znajduje następnie podstrony ofertowe czy produktowe, blog i kontakt. Zbyt duża ilość elementów w menu może być przytłaczająca, staraj się nie umieszczać więcej niż 8 elementów.
Jeśli posiadasz rozbudowaną strukturę podstron Twojej strony internetowej warto zaplanować tak zwane mega menu, które po najechaniu na jeden element menu rozwija kilka sekcji poniżej i one również w ramach tego obszaru mogą być rozwijane lub możesz tam pokazać ikony czy grafiki z CTA.
Menu mobilne powinno być intuicyjne i przyjemne w obsłudze. Staraj się nie umieszczać elementów blisko siebie aby użytkownik z łatwością mógł w nie kliknąć. Ciekawym rozwiązaniem jest  umieszczenie hamburgera / elementu menu mobilnego w zasięgu kciuka. W dobie coraz to większych wyświetlaczy jest to zdecydowanie ułatwienie w nawigacji.
Dodatkowo, warto zadbać o jasne oznaczenie aktywnej pozycji w menu, aby użytkownicy zawsze wiedzieli, na której stronie się znajdują. Możesz to zrobić poprzez zmianę koloru, kształtu lub podświetlenia wybranej opcji w menu.
Pamiętaj również o regularnym testowaniu menu oraz przeprowadzaniu ewentualnych poprawek na podstawie feedbacku użytkowników. Dzięki temu będziesz mógł usprawnić nawigację po stronie oraz poprawić doświadczenie użytkownika.
Dbanie o atrakcyjne i czytelne menu na stronie internetowej jest kluczowym elementem, który wpływa na efektywność korzystania z witryny oraz zadowolenie użytkowników. Dlatego warto poświęcić czas na zaplanowanie i zaimplementowanie odpowiedniego menu, które ułatwi użytkownikom poruszanie się po stronie oraz pozytywnie wpłynie na ich doświadczenie.

Stopka strony internetowej – co powinna zawierać

Stopka strony internetowej pełni ważną rolę, zapewniając informacje kontaktowe, linki do istotnych sekcji strony oraz dane o prywatności. Profesjonalna stopka zwiększa zaufanie użytkowników i wpływa pozytywnie na ogólny wygląd strony. Dbając o klarowność i kompletność stopki, tworzysz pozytywne wrażenie na odwiedzających. Warto również zadbać o responsywność stopki, tak aby była czytelna i łatwo dostępna na wszystkich urządzeniach, zarówno komputerach stacjonarnych, jak i smartfonach czy tabletach. Staraj się unikać zbyt dużej ilości informacji w stopce, aby nie przytłaczać użytkowników, ale równocześnie upewnij się, że zawiera wszystkie niezbędne informacje.
Pamiętaj, że stopka strony internetowej jest ostatnim elementem, z którym użytkownicy mają kontakt podczas przeglądania Twojej witryny. Dlatego warto poświęcić czas na jej odpowiednie zaprojektowanie i sprawdzenie, czy zawiera wszystkie potrzebne informacje. Dzięki profesjonalnej stopce, zwiększysz szanse na pozostawienie pozytywnego wrażenia u odwiedzających i zbudowanie zaufania do Twojej marki.  Stopka strony internetowej jest jednym z kluczowych elementów, który może znacząco wpłynąć na doświadczenie użytkownika oraz postrzeganie marki. Dzięki profesjonalnemu i przemyślanemu zaprojektowaniu:
1. Zwiększanie zaufania i wiarygodności: Umieszczając kluczowe informacje takie jak dane kontaktowe, politykę prywatności, czy certyfikaty, zwiększasz poczucie bezpieczeństwa i profesjonalizmu w oczach użytkowników.
2. Ułatwienie nawigacji: Dostarczanie linków do głównych sekcji strony oraz mniej kluczowych, ale istotnych podstron (np. polityka prywatności, kariera) ułatwia użytkownikom szybkie dotarcie do poszukiwanych informacji.
3. Wzmacnianie identyfikacji wizualnej: Logo firmy umieszczone w stopce wzmacnia identyfikację marki i kojarzenie jej przez użytkowników, nawet kiedy przewijają stronę do samego dołu.
4. Dostęp do lokalnej oferty: Dla firm działających na różnych rynkach, stopka może również funkcjonować jako miejsce na linki do oferty lokalnej, co ułatwia klientom znalezienie produktów czy usług skierowanych do ich regionu. Przykładowa oferta lokalna: strony internetowe Siedlce.
5. Komunikacja i kontakt: Dostarczenie klarownych danych kontaktowych takich jak adres e-mail, numer telefonu czy adres fizyczny firmy sprawia, że kontaktowanie się z firmą staje się dla użytkowników prostsze i bardziej zachęcające.
Elementy, które warto uwzględnić w stopce strony internetowej:
– Logo firmy, być może z krótkim opisem misji/usług,
– Linki do głównych sekcji strony,
– Linki do ważnych, ale mniej kluczowych podstron (FAQ, Polityka prywatności),
– Dane kontaktowe (adres e-mail, telefon, adres),
– Linki do stron oferty lokalnej, jeśli firma takową posiada,
– Ikony mediów społecznościowych z linkami do profili firmy,
– Certyfikaty i odznaczenia, jeśli są dostępne,
– Formularz subskrypcji newslettera, jeśli jest oferowany.

Projektowanie najważniejszych elementów

Profesjonalne projektowanie strony internetowej odgrywa kluczową rolę w budowaniu pozytywnego wizerunku Twojego biznesu online. Dbałość o estetykę, funkcjonalność i użyteczność witryny może przekładać się na skuteczność działań marketingowych oraz zwiększenie konwersji.

Kluczowe elementy strony internetowej

Elementy strony internetowej, takie jak nawigacja, stopka czy sekcje treści, powinny być zaprojektowane w sposób atrakcyjny i intuicyjny dla użytkowników. Profesjonalnie wykonany design strony może przyciągać uwagę odwiedzających i zachęcać ich do interakcji ze stroną. Poniżej wymieniam elementy i aspekty kluczowe przy budowie każdej strony internetowej. Zadbanie o każdy z nich przyczyni się do stworzenia wartościowej prezentacji Twojej firmy w sieci.

Responsywność strony internetowej dla biznesu

Responsywność strony internetowej jest kluczowa w dobie różnorodnych urządzeń, z których korzystają użytkownicy. Strona responsywna dostosowuje się do wielkości ekranu, co zapewnia optymalne doświadczenie użytkownika bez względu na to, czy korzysta z komputera, tabletu czy smartfona. W Polsce w 2024 roku ponad 64% wejść na strony (źródło: statcounter.com) było z wykorzystaniem ruchu mobilnego i o tym trzeba pamiętać projektując a także testując stronę internetową. Tworząc wersje mobilne stron często wykorzystuje się podejście Alternative Web Design polegające na przygotowaniu osobnego designu pod wersję mobilną różniące się znacznie od wersji responsywnej strony. Ma to na celu skupienie się na maksymalizacji doznać użytkowników i wskaźnika konwersji. Responsywność (Responsive Web Design) różni się od Alternative Web Design (AWD) tym że przy responswyności mamy elementy skalowalne pokazywane jeden pod drugim na mniejszych urządzeniach natomiast przy AWD elementy pod wersję mobilną przygotowuje się dedykowane tylko do tej wersji i często wyglądają one zupełnie inaczej niż na wersji desktop.

Formularze kontaktowe na stronie internetowej

Formularze kontaktowe stanowią niezwykle istotny element każdej strony internetowej. Dzięki nim użytkownicy mogą w łatwy sposób skontaktować się z firmą, zadając pytania czy zgłaszając zainteresowanie ofertą. Ważne jest, aby formularze były czytelne, łatwe w uzupełnieniu i umieszczone w strategicznych miejscach na stronie, tak aby zachęcały do interakcji. Dobrze zaprojektowane formularze wpływają pozytywnie na doświadczenie użytkownika oraz ułatwiają konwersję odwiedzających w potencjalnych klientów.

Optymalizacja zdjęć i grafik

Ważnym aspektem projektowania strony internetowej jest optymalizacja zdjęć i grafik. Zbyt duże pliki mogą spowalniać ładowanie strony, co negatywnie wpływa na doświadczenie użytkownika. Optymalizacja grafik pod kątem rozmiaru i jakości pozwala zachować estetykę witryny bez utraty szybkości ładowania. Poprawnie zoptymalizowane zdjęcia nie tylko przyspieszają czas wczytywania strony, ale także wpływają korzystnie na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Staraj się dodawać zdjęcia w formatach na potrzeby strony internetowych przykładowo w formacie WebP.

Animacje na stronie internetowej

Integracja animacji na stronie internetowej może przyciągnąć uwagę użytkowników i uczynić witrynę bardziej atrakcyjną. Pamiętaj jednak, aby używać animacji z umiarem, tak aby nie przeszkadzały w korzystaniu ze strony. Efektywnie zaprojektowane animacje mogą wzmocnić przekaz, ułatwić nawigację lub po prostu zainteresować odwiedzających, tworząc interaktywne doświadczenie dla użytkowników.

Thank you page i thank you mail

Po wykonaniu pożądanej akcji, takiej jak wypełnienie formularza, warto zadbać o stworzenie dedykowanej podstrony „Thank you” oraz wysłanie automatycznego maila potwierdzającego. Te proste gesty nie tylko potwierdzają użytkownikom, że ich działanie zostało zarejestrowane, ale także budują pozytywne relacje z klientami. Personalizowane „Thank you pages” oraz maile potwierdzające wzmacniają wiarygodność marki i mogą zachęcić do dalszej interakcji z firmą. W ramach thank you page możesz zaprezentować klientowi dalsze kroki, które czekają go po tym jak wysłał formularz. Przykładowo w jakim czasie się skontaktujecie. Dobrze jest też pokazać ostatnie artykuły z bloga, które mogą zainteresować użytkownika co zachowa go dłużej na stronie. Thank you mail jest bardzo fajną formą wyróżnienia się na tle konkurencji a także potwierdzeniem dla klienta że otrzymaliśmy jego zapytanie. Nawet jeśli nie dojdzie do współpracy to mail zostanie na skrzynce u potencjalnego klienta.

Skrypt analizujący źródła zapytań skutecznej strony internetowej

Skrypty analizujące źródła zapytań stanowią cenny sposób na monitorowanie ruchu na stronie internetowej. Dzięki tym narzędziom można poznać zachowania użytkowników, ich preferencje czy źródła, z których trafili na witrynę. Analiza zebranych danych pozwala lepiej zrozumieć potrzeby odwiedzających i dostosować stronę pod kątem oczekiwań użytkowników, co może prowadzić do polepszenia konwersji oraz efektywności witryny. W oparciu o źródła zapytań możemy optymalizować wydatki marketingowe przenosząc budżetu do kanałów z których mamy najlepsze konwersje i domykalność na kontrakty pozyskanych zapytań.

Analityka konwersji i zdefiniowanie konwersji

Analityka konwersji to kluczowe narzędzie do monitorowania efektywności strony internetowej. Poprzez zdefiniowanie celów konwersji, takich jak skopiowanie adresu email, zapisanie się do newslettera czy wypełnienie formularza, można śledzić, jak skutecznie witryna przekształca odwiedzających w działania pożądane przez firmę. Dokładne śledzenie konwersji pozwala na analizę skuteczności działań marketingowych i optymalizację strony pod kątem lepszych wyników. Szczególnie wśród firm działających w modelu B2B konwersja w postaci skopiowania adresu email może być istotna ponieważ często potencjalni klienci nim wyślą do nas zapytanie robią reasaearch zbierając adresy mailowe i dopiero po pewnym czasie przesyłają zapytania.

Google Search Console a optymalizacja seo

Google Search Console to bezpłatne narzędzie oferowane przez Google, pozwalające monitorować i raportować obecność witryny w wynikach wyszukiwania. Dzięki tej platformie można śledzić indeksowanie strony, naprawiać ewentualne problemy z indeksacją, monitorować wyświetlenia oraz optymalizować widoczność witryny w wynikach wyszukiwania na interesujące nas frazy. Regularne korzystanie z Google Search Console pozwala na skuteczną optymalizację strony pod kątem lepszej widoczności i trafności w wyszukiwarkach.

Wybierając naszą agencję, zyskujesz partnera, który rozumie Twoje potrzeby biznesowe i dostarczy skrojone na miarę rozwiązania.

Wierzymy, że otwarta i uczciwa komunikacja jest kluczem do sukcesu każdej współpracy. Dlatego zawsze jesteśmy dostępni dla naszych klientów, aby omówić postępy projektu, wymienić się pomysłami i dostarczyć regularne raporty z realizacji zadań.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie.

Keep Connected

Lets Get In Touch With Our Professional Team

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Email Address

[email protected]

Telephone

( +62 ) 123 456 789